Przygotowujesz się właśnie na rozmowę kwalifikacyjną i nie wiesz co ubrać? Podpowiadamy jakich błędów nie popełniać!

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną – przygotowujesz dokumenty aplikacyjne, zapoznajesz się z informacjami o firmie, przypominasz sobie najważniejsze fakty dotyczące Twojej kariery zawodowej, być może zapominasz jednak o jednym…o doborze odpowiedniego stroju. Niestety wciąż wiele osób popełnia ten błąd, nie zdając sobie sprawy z tego, że nawet najlepsze kwalifikacje mogą nie pomóc, kiedy nasz ubiór będzie po prostu nieodpowiedni. Jakich błędów należy więc unikać? Podpowiadamy!

Błąd numer 1: Nieodpowiednio dopasowany strój

Wiele osób posiada w swojej szafie ubrania przeznaczone na specjalne okazje, takie jak np. spotkania biznesowe i inne oficjalne eventy. Tego typu ubrania są przez sporą część ludzi noszone jedynie okazyjnie, przez co bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przed rozmową kwalifikacyjną, kiedy jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiedni strój, to ubierając go, okazuje się, że w ogóle on na nas nie leży. Być może przytyliśmy lub schudliśmy, to jednak zupełnie nas nie tłumaczy. Brak dopasowanego stroju pozbawia nas profesjonalizmu i źle o nas świadczy. Rekruter widząc nas w niedopasowanym stroju, zapewne pomyśli, że jesteśmy chaotyczni i roztargnieni, a przez to, że mamy na sobie ubranie, które nam nie pasuje, z pewnością będziemy się także czuli mniej pewni siebie, co z łatwością zauważą inni.

Błąd numer 2: Zbyt mało elegancki ubiór

Bardzo często zdarza się tak, że osoby aplikujące na stanowiska niekoniecznie związane z pracą biurową przychodzą na spotkanie rekrutacyjne w dżinsach, koszulce (bardzo często z zabawnym napisem lub ogromną grafiką) oraz tenisówkach. To ogromny błąd! Elegancki ubiór wyraża szacunek dla pracodawcy i powinien pokazywać nasz profesjonalizm oraz zaangażowanie, które jest ważne bez względu na to, czy aplikujemy na stanowisko sekretarki, technologa czy spawalnika.

Błąd numer 3: Zbyt kolorowo

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie oficjalne, podczas którego mamy się jak najlepiej zaprezentować. Pracodawcę interesuje to, jacy jesteśmy i to, co mamy do zaoferowania. Neonowe i jaskrawe barwy, które przesadnie rzucają się w oczy, jedynie rozpraszają uwagę i sprawiają, że ciężko się skoncentrować na tym, co mamy do przekazania, a poza tym sporej ilości osób mogą się po prostu nie podobać. W przypadku rozmów kwalifikacyjnych stawiajmy więc na subtelną i stonowaną kolorystykę.

Błąd numer 4: Dodatki i jeszcze raz dodatki

Podobnie jak w przypadku poprzedniego punktu, tutaj również chodzi o to, że rozmowa kwalifikacyjna to nie jest odpowiedni czas, na eksponowanie swojej najlepszej biżuterii. Brzęczące kolczyki, ogromne korale czy wreszcie przesadnie duże klamry w paskach, wszystko to nie świadczy o nas najlepiej. Prostota i elegancja – to właśnie cenią rekruterzy.

UWAGA!
Od tej reguły są pewne wyjątki, a dotyczą one specyficznej grupy zawodów, jakimi są profesje związane z szeroko pojętą sztuką. Artyści mogą sobie pozwolić na znacznie więcej i w ich przypadku oryginalny styl jest zaletą, a nie wadą.

Błąd 5: Zwykła niedbałość

Choć może niektórzy uznają ten punkt za niepotrzebny, warto jednak o nim wspomnieć, ponieważ wciąż niestety spotyka się osoby, które na rozmowę kwalifikacyjną wybierają pomiętą koszulę, poplamione spodnie lub wyczuwalny jest od nich dym papierosowy połączony z perfumami. Pamiętać należy o jednym – rekruterzy oceniają nie tylko to, jakie mamy doświadczenie, patrzą także na nas jako całość, oceniając to jakimi jesteśmy ludźmi. Niedbały wygląd nie robi na nich dobrego wrażenia…

Podsumowując – rozmowę kwalifikacyjną zawsze traktujmy jak poważne spotkanie biznesowe, do którego trzeba się odpowiednio przygotować, a także odpowiednio zaprezentować. Nasz strój ma pokazywać, że jesteśmy osobami profesjonalnymi i warto nas zatrudnić. Przed wyjściem z domu warto więc krytycznie spojrzeć w lustro i ocenić czy sami siebie chcielibyśmy zatrudnić. Jeżeli szczęście Ci dopisało i udało Ci się dostać pracę, koniecznie sprawdź, jak należy się do niej ubierać – Jak ubierać się do pracy?.

Zobacz podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *