Obrączki ślubne z białego złota – na co uważać

Do modnej biżuterii niewątpliwie należy zaliczyć obrączki z białego złota. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że przy ich wyborze trzeba być ostrożnym. Dlaczego?

Dlaczego popularne

Na zakup obrączek wykonanych z białego złota decyduje się sporo osób. Jednym z powodów jest to, że bardzo ładnie komponują się ze srebrną biżuterią, która jest o wiele bardziej popularna od biżuterii złotej, chociażby ze względu na cenę. Jednocześnie ich właściwości fizyczne oraz chemiczne są takie same jak obrączek tradycyjnych. Oczywiście odcienie obrączek z białego złota mogą się różnić w zależności od rodzaju zastosowanych domieszek.

Dwa rodzaje obrączek z białego złota

Cały szkopuł tkwi w tym, że obrączki te mogą być wykonane w różny sposób. Niektórzy jubilerzy oferują obrączki rodowane. Są one po prostu wykonane ze złota lub co gorsza innego metalu, np. srebra, a następnie powleczone warstwą twardego, srebrzystego rodu. Wyglądają pięknie, ale niestety rod się z czasem ściera, przez co obrączki prezentują się nieelegancko. Ich renowacja jest kosztowna w stosunku do ceny zakupu, gdyż może wynieść nawet kilkaset złotych – powierzchnię obrączek trzeba bowiem ponownie pokryć warstwą rodu. O wiele bardziej trwałe, a także tańsze w renowacji są obrączki wykonane ze złota domieszkowanego innymi metalami tak, aby uzyskać pożądaną barwę.  Mogą być one oczywiście droższe, ale odnowienie ich wyglądu sprowadza się najczęściej do dobrego wypolerowania.

To oczywiste, że przy wyborze obrączek ślubnych kierujemy się głównie aspektami wizualnymi i wskazaniami mody. Warto jednak pamiętać, że biżuteria ta ma nam służyć przez całe życie, najlepiej niech będzie więc trwała.