Kim był Gianni Versace?

Prawdopodobnie wielu z nas kojarzy nazwę „Versace” i bezbłędnie łączy ją ze światem mody. Co jednak wiemy o jej założycielu? Kim więc był Gianni Versace?

Gianni Versace – kto to taki?

To włoski projektant mody. Twórca jednego z czołowych na świecie domów mody. W swojej pracy zawodowej zajmował się także projektowaniem kostiumów filmowych i teatralnych. Prywatnie zaprzyjaźniony z takimi sławami jak: księżna Walii Diana, Madonna, Eric Clapton, Naomi Campbell, Elton John czy Cher. Jeden z pierwszych projektantów, którzy dokonali efektywnego połączenia dwóch światów – mody i muzyki.

Dzieciństwo i początki kariery  

Giovanni Maria Versace przyszedł na świat 2 grudnia 1946 roku. Pochodził z miasta Reggio Calabria we Włoszech. Miał starszego brata imieniem Santo oraz młodszą siostrę Donatellę. Druga, starsza siostra zmarła mając zaledwie 12 lat. Przyczyną śmierci Tiny Versace było zakażenie tężcem.

Gianni rozpoczął swoją praktykę w dość młodym wieku za sprawą jego matki, Franceski, która prowadziła szwalnię i zatrudniała w niej kilkanaście szwaczek. Mając 26 lat przeniósł się do Mediolanu, by tam zająć się projektowaniem mody. Swój pierwszy butik, właśnie w Mediolanie otworzył w 1978 roku, a jesienią 1977 zorganizował on debiutancki pokaz mody.

Cechy charakterystyczne stylu Versace

Butik przy Via della Spiga szybko stał się sensacją na międzynarodowej arenie. W swoich projektach Versace wykorzystywał żywe kolory i odważne nadruki. Kroje zaprojektowanych przez niego ubrań stanowiły świeży kontrast, który dominował nad stonowanymi barwami oraz prostotą konkurencyjnych projektantów. Jego estetyka stanowiła śmiałe połączenie luksusowego klasycyzmu z jawną seksualnością, której nie brakowało zarówno pochwał, jak i fal krytyki. Gianni rywalizował z Giorgiem Armanim i to właśnie stąd wzięło się znane stwierdzenie, że „Armani ubiera żony, a Versace kochanki”. Sam Gianni Versace powiedział, iż nie wierzy w dobry gust, co szybko znalazło odzwierciedlenie w określeniu jakoby projektant „bezczelnie przeciwstawiał się regułom mody”.

Rodzinna firma Versace

Budowanie swojej firmy, Versace zawdzięcza wsparciu rodziny, z którą łączyły go silne więzy. Santo objął stanowisko prezesa, a Donatella wiceprezesa marki. Ponadto siostra Gianniego była głównym konsultantem domu mody. Prowadziła ona kreatywny nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa. W rodzinnej firmie Versace znalazło się również miejsce dla męża Donatelli, Paula Becka, który był dyrektorem ds. odzieży męskiej.

Innowacje marki Versace – inspiracje

W 1982 roku pojawiła się jedna z najbardziej znanych innowacji marki Versace – superlekka kolczuga, która z czasem charakteryzowała projekty Gianniego. Projektant stanowczo odszedł od męskich modeli garniturów, co było efektem jego doświadczenia w krawiectwie damskim. Tworzył garnitury, które podkreślały męską formę i utwierdzały w przekonaniu, że mężczyzna to obiekt seksualny. Silny wpływ na Gianniego Versace miała historia starożytnej Grecji. Dominowała ona bowiem w krajobrazie jego rodzinnego miasta. Południowo-włoskie dziedzictwo było dla niego powodem do ogromnej dumy. To właśnie motywy inspirowane modą historyczną, ruchami artystycznymi a zwłaszcza grecko-rzymską sztuką nasycały jego projekty. Widać to szczególnie w logo firmy, którym jest głowa Meduzy i powtarzające się dość często motywy jak chociażby grecki klucz.

Nowe projekty i rozszerzenie asortymentu

Rok 1982 to czas nowych projektów Versacego – biżuteria i artykuły gospodarstwa domowego, w tym luksusowe meble, porcelana a także tekstylia dla domu. Było to rozszerzenie dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa. Sprawował twórczą kontrolę nad wszystkimi aspektami stworzonej przez siebie firmy. W 1989 firma uruchomiła Atelier Versace, rozwijając się tym samym w kierunku haute couture. Gianni znany był z tego, że w swoich kampaniach marketingowych zatrudniał celebrytów. Umieszczał też ich w pierwszych rzędach na swoich pokazach.

Śmierć projektanta

W chwili tragicznej śmierci Gianniego Versace w lipcu 1997 roku, jego marka wyceniana była na 807 milionów dolarów i obejmowała 130 butików na całym świecie. Projektant był zdeklarowanym gejem. Jego życiowym partnerem aż do śmierci był poznany w 1982 roku model Antonio D’Amico. Versace został postrzelony 15 lipca 1997 roku na progu rezydencji w Miami Beach. Miał 50 lat. Do śmierci projektanta doszło na skutek postrzału z bliskiej odległości i odniesionych tym samym obrażeń. Zabójcą Gianniego był Andrew Cunanan, a motywem zbrodni była prawdopodobnie obsesja mężczyzny na punkcie Versacego. Projektant był ostatnią, piątą i zarazem najbardziej znaną ofiarą Cunanana.

Motywy zbrodni nie są jednoznaczne, ponieważ Cunanan ostatecznie popełnił samobójstwo. Zginął osiem dni po zabiciu Versacego. Po skremowaniu ciała Gianniego Versace, jego prochy zostały złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Moltrasio niedaleko jeziora Como we Włoszech. Po śmierci Gianniego, jego brat Santo został dyrektorem generalnym firmy Versace, a jego siostra Donatella, objęła stanowisko dyrektora ds. projektów. 50% udziałów w przedsiębiorstwie otrzymała córka Donatelli, Allegra. W 2004 roku kobieta skończyła osiemnaście lat. Wówczas była to suma w wysokości około 500 milionów dolarów.

Zobacz podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *