Jak będzie wyglądać biżuteria przyszłości

Biżuteria stanowi doskonały dodatek do codziennego ubioru, jest zarówno ozdobą oraz inwestycją wydanych pieniędzy. To również wizytówka nas samych naszej majętności oraz obycia w świecie mody. Jednak coraz częściej porusza się temat użyteczności w jej projektowaniu. Co więc będziemy nosić w przyszłości?

Na każdym kroku mówi się o trudnej sytuacji na rynku, jednak dane przedstawione w raporcie KPMG Rynek dóbr luksusowych. Edycja 2012 pokazują, że w naszym kraju z roku na rok wydatki na dobra luksusowe, w tym biżuterię, rosną. W ubiegłym roku kwota ta wynosiła ok. 10, 2 mld zł, zaś w tym osiągnie próg 10, 9 mld zł. Polacy, w ubiegłym roku najczęściej kupowali z tej grupy: perfumy (58 proc.), odzież (43 proc.), alkohol (39 proc.) oraz biżuterię, z wynikiem 26 proc. Jakie są nasze upodobania?

Jakie są nasze preferencje?

W przypadku zakupu biżuterii ciężko jest wskazać produkty najczęściej wybierane przez Polaków, ponieważ ich wybór jest zależny od naszego gustu i zasobności portfela. Jednak w obliczu wzrostu cen złota, wzrosło też zainteresowanie tym kruszcem. W sklepach jubilerskich prym wiedzie różowe złoto, które jest nie tylko oryginalne, ale też ociepla ciemne kolory ubioru. Dużą popularnością cieszą się także kolorowe kamienie szlachetne, będące w swej naturze różnorodne oraz potrafiące dostosować się do naszej urody, jak np. szafir, rubin. Kamienie te najczęściej są wybierane, jako dodatek do sukni ślubnej oraz innych białych rzeczy – mówi Monika Wężyk, stylistka. Dużą popularnością cieszą się też kamienie naturalne, jak: ametyst, topaz, kwarc, stanowiące idealny dodatek do codziennych ubrań. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również projekty wykonane z nietypowych kruszców, jak np. drewno, stal szlachetna dodaje.

Z kolei dla tych, którzy preferują tańszą biżuterię czeka szeroka gama produktów popularnych sieciówek. Obecnie moda lansuje styl retro, geometryczne kształty, czy też wisiorki z dużymi kamieniami. Co ciekawe, coraz większą popularnością cieszy się męska biżuteria, o czym świadczą oferty sklepów oraz rozwijający się trend elektronicznych dodatków. Można tam znaleźć: zegarki, bransoletki z rzemienia, czy też wisiorki. A jak będzie ona wyglądać w przyszłości?

Nowoczesna biżuteria przyszłości

Złoto, srebro oraz kamienie szlachetne stanowią doskonały obiekt do inwestycji naszych pieniędzy, bowiem ich zasoby na świecie są ograniczone. Przykładowo niebieski kamień tanzanit jest wydobywany tylko u podnóża góry Kilimandżaro, zaś jego występowanie jest 1000 razy mniejsze niż diamentu. Jednak ich ceny nie należą do najniższych. Moda stopniowo zmierza w kierunku wykorzystania tańszych kruszców, a także nowoczesnej techniki, by biżuteria nie była tylko ładnym dodatkiem, ale też stanowiła użyteczny element naszego ubioru.

– Biżuteria przyszłości będzie w sobie łączyć użyteczność oraz wygląd, szczególnie ten nastawiony na minimalizm. Już teraz na rynku możemy zetknąć się z elastycznymi bransoletkami, których wzór zmienia się w zależności od rodzaju słuchanej muzyki, a także z wisiorkami wzorowanymi na kulturze etnicznej z wbudowanym ekranem LCD, który informuje o stanie naszego zdrowia. Co ciekawe, powstają również projekty na elastyczne pierścionki z wbudowanym kalendarzem, wisiorki z bateriami słonecznymi oraz broszki wyczuwające stan emocjonalny właściciela. Widzimy więc trend projektowania biżuterii nie tylko dla ozdoby, ale też dla użyteczności mówi Paweł Tomczyk, CEO firmy Rearden Technology S.A. Należy też pamiętać, że do biżuterii zalicza się pióra, dodatki oraz zegarki, które obecnie przeżywają boom w formie smartwatchy dodaje.

Modne jest też samodzielne wykonywanie biżuterii. Jednak rozwój technologii może całkowicie zrewolucjonizować jej formę, dzięki coraz popularniejszemu drukowi 3D. Już dziś przy jego pomocy można wykonać niektóre elementy, w zgodzie z projektem stworzonym przez samego klienta.

– Niektórzy zamiast kupić gotowy wzór w sklepie wolą sami zaprojektować biżuterię, bowiem niejednokrotnie świadczy ona o nas. Biżuteria przyszłości to nie tylko stal szlachetna, metal, czy elektronika. W przypadku druku 3D substancja jest dowolna, może nią być plastik czy nawet tytan, ponieważ jego sproszkowana forma pod wpływem lasera tworzy tzw. spiek, a docelowo kształt, jaki sobie klient zażyczył. Co ważne, dokładność takiego modelu z projektem klienta wynosi aż /- 0, 05 mm mówi Konrad Tylka, Easy Design.

Czy wybierzemy tradycyjny kruszec, czy też pójdziemy w kierunku nowoczesności oraz techniki, musimy pamiętać, że to jak nas widzą, tak nas piszą. Dlatego decydując się na wybór biżuterii róbmy to z głową, a nie w imię obowiązującej w danym momencie mody.

1 komentarz w temacie “Jak będzie wyglądać biżuteria przyszłości

Komentowanie wyłączone