
Istnieje wiele rodzajów bólu głowy, a ich przyczyny i symptomy mogą się różnić. Na szczęście większość z nich trwa krótko i rzadko jest powodem do niepokoju. Oto 5 sposobów na ból głowy:
1). Odpowiedni sen – dbajmy o minimum 6 godzin ciągłego snu każdej nocy. Zbudujmy dobre nawyki, zwłaszcza jeśli mamy kłopoty z zasypianiem lub wybudzamy się w środku nocy. Unikajmy używek na kilka godzin przed snem. Stymulanty, takie jak alkohol, cukier, nikotyna i kofeina, nie są sprzymierzeńcami wysypiania się, a dodatkowo często zmuszają do wstawania do łazienki. Postarajmy się, aby w sypialni było cicho i ciemno, w miarę możliwości zostawiajmy uchylone okno lub dokładnie wietrzymy pomieszczenie, w którym śpimy.
2). Nawodnienie – popularną przyczyną bólu głowy jest głód. Dlatego tak ważne są regularne posiłki, które gwarantują utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Inną częstą przyczyną bólu głowy jest odwodnienie. Zwłaszcza w gorący dzień lub przy dużym wysiłku musimy zadbać o odpowiednią podaż płynów. Najlepsza jest woda, na przykład z dodatkiem soku z cytryny lub limonki, ziołowa herbata albo soki owocowo-warzywne. Wielu osobom skutecznie pomaga dawka kofeiny, a na upał polecamy ją w formie mrożonej kawy (bez nadmiaru słodkich dodatków).
3). Masaż i relaksacja – bóle głowy bywają efektem napięcia mięśni. Wiele godzin przed komputerem, sytuacja stresowa oraz natłok obowiązków tylko temu sprzyjają. Kilka minut masowania czoła, szyi i skroni może pomóc złagodzić napięcie. Warto przy tym zadbać o wyciszającą muzykę, niekiedy sprawdza się też aromaterapia.
4). Ruch i świeże powietrze – jednym z najprostszych sposobów na złagodzenie bólu głowy jest aktywność fizyczna. W jednym z badań stwierdzono, że 40 minut jazdy na rowerze trzy razy w tygodniu jest skuteczniejsze w zmniejszaniu częstotliwości bólu głowy niż techniki relaksacyjne. Są też osoby, na które świetnie działa joga, dlatego warto wybrać aktywność optymalną dla siebie.
5). Naturalne suplementy – należy wiedzieć, że bóle głowy częściej pojawiają się u osób z niskim poziomem magnezu. Zwróćmy uwagę na to, aby nasza dieta była bogata w orzechy, ziarna oraz kasze, które go dostarczają. W przypadku dużych niedoborów można sięgnąć po suplementy z apteki, ale profilaktycznie warto chrupać migdały, orzechy nerkowca czy pestki słonecznika, a codzienną dietę wzbogacić o dania z kaszą gryczaną, bulgurem lub pęczakiem.